Davranış Bozuklukları: Mastürbasyon

Buradasınız://Davranış Bozuklukları: Mastürbasyon

Davranış Bozuklukları: Mastürbasyon

Mastürbasyon nedir? Bir davranış sorunu mudur?

İnsanın, cinsel isteğini, kendi bedeninde ve kendi kendine doyuma ulaştırmasıdır.

Mastürbasyon, çok erken yaşlarda başlayan ve çocukların kendi bedenlerinde cinsel haz ve doygunluk elde ettikleri bir etkinliktir.

Çocuğun cinsel enerjisini dışarı vurması yolunda yapılan mastürbasyon son yıllarda doğal bir davranış olarak kabul edilmiştir. Ancak bu davranışın çok sık yapılarak alışkanlık haline dönüşmesi, bir davranış bozukluğu niteliği almasına neden olur.


Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl önlemler alınabilir?

  • Bebeklik ve çocukluk dönemindeki bu davranış bozukluğunu önlemek için, çocukları yalnız bırakmamak alınacak birincil önlemler arasındadır. İlgilenilmeyen ve bazı sorunlarına çözümler getirilmeyen çocuklarda, yalnız kaldıklarında böyle bir davranış görülmektedir. Böylece çocuk rahatlama yolunu bu şekilde bulmaya çalışmaktadır.
  • Çocuk, bu davranış bozukluğu yüzünden cezalandırılmamalıdır. Çocuğa oynaması için başka uğraşlar yaratılmalıdır.
  • Çocuk, üç yaşını geçmiş ve hala evde ise, bir okul öncesi eğitim kurumuna başlatılmalıdır. Okul öncesi eğitim kurumundaki öğretmenine de durum anlatılmalı, asla saklanmamalıdır.
  • Çocuğa bu davranışlarından dolayı, kendini suçlu hissettirecek baskılar uygulanmamalıdır
  • Çocuklara cinsellikle ilgili, doğru ve seviyeli bilgiler verilmelidir. Özellikle ergenlik çağına gelmiş gençlere, anne-baba olabildiğince yakın olmalı ve onu konu hakkında bilgilendirmelidir.
  • Ergenlik çağındaki genç, mastürbasyon davranışı ile ilgili olarak korkutul-mamalıdır. Genç, cinsellik ile ilgili soruları ailesine sorabilmeli ve yeterli yanıtları alabilmelidir.
  • Ergenlik çağındaki gençlerin, kızlı-erkekli karışık gruplar oluşturmaları teşvik edilmelidir. Bu dönemde, erkeklerin sadece erkeklerle, kızların da sadece kızlarla arkadaşlık etmeleri, cinsel kimlik açısından sorun yaratabilir.
  • Aile içinde, anne-baba hem birbirlerine, hem de çocuklarına saygı ve sevgi göstermeli ve çocukların güvenlerini sağlamalıdır.

Yaşı kaç olursa olsun, çocuğun mastürbasyon yapması bir davranış bozukluğu haline gelmişse, anne-babalar telaşlanmamalıdır. Çünkü bu telaş, anne-babalan hatalı tutum ve davranışlara götürebilir. Çocuğun yaşı küçükse, başka uğraşlar yaratılarak, o anda dikkati başka yerlere çekilerek, çocuk bu davranışından uzaklaştırılabilir.

Çocukta arada bir bu davranışın görülmesi, bir davranış bozukluğuna işaret etmez. Ancak aşırı boyutlara varması ve devamlılık kazanması, çocukta önemli ruhsal sorunlar olduğunun bir belirtisidir. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da, anne-babalar gerçekleri kabul etmeli, görmezlikten gelmemeli, çocuklarını suçlamamalı ve gerekli çözüm yollarına hiç vakit kaybetmeden başvurmalıdırlar.


Prof. Dr. Meral Özmen | Uzm. Ped. Emine Eraslan
Annelere Öğütler | Prof. Dr. Ömer Devecioğlu | İstanbul Tıp Kitabevi 2008 | Sayfa 86 – 102

By |2016-10-13T19:14:01+00:0015 Haziran 2014|Aile Danışmanlığı|0 Comments

About the Author:

1961 Kırklareli Lüleburgaz doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Lüleburgaz da tamamladı. Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunu. Okulu bölüm birincisi olarak bitirdi. Yüksek lisans programını İ.Ü Çocuk Sağlığı Enstitüsü' nde tamamladı.   1986 yılında İ.Ü. Çocuk Sağlığı Enstitüsünde Uzman Eğitimci olarak göreve başladı. Mayıs 2014 de emekli olana kadar aynı kadroda çalıştı. 1987-1989 yıllarında Almanya Münih Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisinde bulundu. 1988-1989 yıllarında İnternational Montessori eğitimine katıldı. Buradaki öğrenimi sırasında Montessori okullarında normal ve özürlü çocukların entegre eğitiminde çalıştı. Uluslararası Montessori Diploması yanında Orff Müzik Terapisi, Konuşma Terapisi, Duyu Bütünlemesi Terapisi uzmanlıklarında sertifikaları vardır.   Normal sağlıklı çocuklar, üstün zekalı çocuklar (ileri çocuklar), nörolojik özürlü çocuklarla çalışmaktadır. Çalıştığı nörolojik hasta grupları arasında özellikle spastik çocuklar, otistik çocuklar, gelişimsel geriliği olan çocuklar bulunmaktadır.   Özel Eğitim, Konuşma Terapisi, Görsel Algı Bozukluğu, Aile Terapisi, Davranış Bozukluğu, Montessori Terapisi, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Eğitimlerini uygulamakta ve gerekli testleri bizzat yapmaktadır.   Evli ve iki oğul sahibidir.

Leave A Comment