Anne-Babayla Uyuyan Çocuk…

Buradasınız://Anne-Babayla Uyuyan Çocuk…

Anne-Babayla Uyuyan Çocuk…

AnneyizBiz Dergisi | Ocak 2010

Yatak Paylaşımı

Ebeveynlerin bebeklerini yataklarına götürüp götürmemeleri konusunda hala büyük bir tartışma vardır. Bunu yapan ebeveynler bunun özellikle meme emen bebekler için daha iyi bir düzen sağladığını söylüyorlar. Uzmanlar ise bebeği ile beraber uyuyan ebeveynlerin onları tehlikeye attığını düşünüyor. İstatistiklere göre ilk yıl içinde ölen bebeklerin % 70 i ölüm anında ebeveyni ile uyuyor. Aşın yorgun ebeveynlerin bebeklerini beslerken veya sallarken uyuya kalması ve bebeğini sıkıştırması ve nefes almasını engellemesi ani bebek ölümü sendromu riskini büyük oranda arttırıyor.

Bazı çocuklar dıştan gelen uyanlara duyarlıdır, kolayca uykusu bozulur. Ancak genelde sorun, yaratma alışkanlığının kazandırılmamış olması ve geç saatlere kadar büyüklerle kalmasına izin verilmesidir. Çoğu çocuk anne baba yanında uyumak istediği için yatağına yatırıldığı zaman çeşitli bahanelerle aileyi kullanır, ağlar veya gece kalkıp yanlarına gider. Anne babanın sıcacık yatağını paylaşmak çocukluğun en değerli zenginliklerinden biridir.

En çok sorulan sorulardan biri de bu durumda ne yapılması gerektiğidir. Doğumdan sonraki ilk günlerde emzirme ve annenin dinlenmesi nedeniyle birlikte geçirilen saatler daha fazladır. İlk haftalarda anneye kolaylık açısından çocuğun yatağı anne ve babasının odasında bulundurulur. Ayrı yatak, en geç ilk yaşın sonunda ayrı odalarda yatmaya dönüşmelidir.

Hangi koşullarda olursa olsun, yatmadan önce çocuklarla ilgilenmek, onların bu doğal gereksinimlerine uygun fiziksel koşullan sağlamakla birlikte, onları bu günlük yaşantı dilimine güzel duygularla hazırlayıp günü bu şekilde kapatmak gerekir.

Çocuğun düzenli olarak belirli bir saatte, kesin ve kararlı bir tavırla yatırılması önemlidir. Alıştığı oyuncağı almasına izin verilmesi, sakin sesle masal anlatılması, ninni söylenmesinden sonra odanın loş olması çocuğun uykuya geçişini kolaylaştırır. Anlatılan ya da okunan öykülerin içerikleri önemlidir. Cadılar, canavarlar, acı çeken çocukların olduğu hikayeler çocuğun kaygı düzeyinin artmasına neden olabilir. Anlatılacak öyküyü çocukla beraber kurgulamak hayal etme becerisini yükseltir.

Yatmadan önceki bu tür sözel ya da beden diliyle iletilen küçük, yalın sevgi ve duygu paylaşımları, çocukların gelecekteki mutlu yaşamları için konulan temel taşlardır.

Çocuk anne-babanın yatağında yatmak isterse neler yapılmalıdır?

  1. Buna izin vermeyin. Bazı çocuklar uyumadan önce veya gece yansı uyanarak anne ve babalarıyla yatmak isterler. Kısa bir süre için böyle bir şey yapmanız ileride büyük sorunlara yol açabilir. Sizinle birlikte yatması çocukta cinsel uyarılar yapabilir.
  2. Yine, anne babalarıyla yatan çocuklarda anne-babaya aşırı bağımlılık görülür.
  3. Yatağınıza gelmek isteyen çocuğu azarlamadan kendi yatağına götürün. Eğer sakin değilse bir süre onunla ilgilenip, konuşarak sakinleşmesini sağlayın.

I.Emine ERASLAN
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

By |2014-09-13T14:30:59+00:0013 Eylül 2014|Aile Danışmanlığı|0 Comments

About the Author:

1961 Kırklareli Lüleburgaz doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Lüleburgaz da tamamladı. Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunu. Okulu bölüm birincisi olarak bitirdi. Yüksek lisans programını İ.Ü Çocuk Sağlığı Enstitüsü' nde tamamladı.   1986 yılında İ.Ü. Çocuk Sağlığı Enstitüsünde Uzman Eğitimci olarak göreve başladı. Mayıs 2014 de emekli olana kadar aynı kadroda çalıştı. 1987-1989 yıllarında Almanya Münih Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisinde bulundu. 1988-1989 yıllarında İnternational Montessori eğitimine katıldı. Buradaki öğrenimi sırasında Montessori okullarında normal ve özürlü çocukların entegre eğitiminde çalıştı. Uluslararası Montessori Diploması yanında Orff Müzik Terapisi, Konuşma Terapisi, Duyu Bütünlemesi Terapisi uzmanlıklarında sertifikaları vardır.   Normal sağlıklı çocuklar, üstün zekalı çocuklar (ileri çocuklar), nörolojik özürlü çocuklarla çalışmaktadır. Çalıştığı nörolojik hasta grupları arasında özellikle spastik çocuklar, otistik çocuklar, gelişimsel geriliği olan çocuklar bulunmaktadır.   Özel Eğitim, Konuşma Terapisi, Görsel Algı Bozukluğu, Aile Terapisi, Davranış Bozukluğu, Montessori Terapisi, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Eğitimlerini uygulamakta ve gerekli testleri bizzat yapmaktadır.   Evli ve iki oğul sahibidir.

Leave A Comment